Saint Patrick's Day obchodzony jest 17 marca. Jest to dzień śmierci świętego Patryka - misjonarza, który nawrócił Irlandię na wiarę chrzęscijańską. Najważniejszą tradycją tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, organizowane są też festyny i uliczne pochody z irlandzką muzyką. Kolor zielony jest kojarzony z radością nadchodzącej wiosny oraz nadzieją.
Głównym symbolem Dnia św. Patryka jest koniczyna, którą misjonarz wykorzystał, aby wytłumaczyć Irlandczykom prawdę o Trójcy Świętej.
Ze świętem kojarzone są również Leprekony, które pod postacią staruszka o niewielkim wzroście, w skórzanym fartuchu, z charakterystycznym kapeluszem na głowie i dwiema magicznymi sakiewkami i młotkiem w ręku chodzą po świecie.
Dzień św. Patryka to jedno z ulubionych świąt dzieci w Irlandii. W tym dniu ozdabiają swoje domy koniczynkami, garnuszkami ze złotem, tęczami, ubierają się na zielono i noszą zielone kapelusze. Dzieci, które zapomniały o przebraniu są szczypane w tym dniu przez inne dzieci!
Zastawiane są też pułapki na skrzata Leprekona. Staruszek w jednej z sakiewek ma monety - srebrne szylingi, które wracają do portfela, nawet kiedy je wydasz. W drugiej sakiewce znajduje się złoto, którym Leprekon chce przekupić tego, kto go schwyta. Niestety złoto w rękach obcego zamienia się w liście lub w popiół. Można próbować nakłonić Leprekona do tego, aby zdradził miejsce, w którym ukrył skarb. Należy jednak być bardzo uważnym, wystarczy na chwilę odwrócić wzrok, żeby Leprekon bezpowrotnie zniknął. Legenda głosi, że Leprekon zdradził miejsce ukrycia skarbu, podobno znajduje się on tam, gdzie kończy się tęcza...
Żeby uczcić dzień św. Patryka na całym świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono! Na zielono zafarbowano m.in. London Eye, wodospad Niagara, operę w Sydney oraz Krzywą Wieżę w Pizie.
|
Opera w Sydney |
|
Krzywa Wieża w Pizie |
|
London Eye |
Do tradycji tego dnia należy również poszukiwanie czterolistnych koniczynek, które mają zapewnić szczęście...